top of page

Det hender farger og kvaliteter forsvinner....⁠

Som frittstående designer lager jeg modeller som er tenkt som utgangspunkt for at du selv skal kunne velge dine favorittfarger, og av og til favoritt-garn - om det passer til oppskriften. ⁠Mange ønsker å strikke helt lik som prototypen, og det går som regel greit.


Selv tilhører jeg typen, strikker helst aldri etter oppskrift, og om jeg må - så gjør jeg likevel endringer, i alt fra løsning på hals, endrer på kanter etc etc. ⁠

Når jeg lager design er tanken at de skal inspirere, og at de er tenkt som et utgangspunkt for at du selv skal få oppleve gleden ved å velge dine egne farger og gjøre plagget til ditt eget. Det er slow fashion som du selv lager.
Når jeg lager design er tanken at de skal inspirere, og at de er tenkt som et utgangspunkt for at du selv skal få oppleve gleden ved å velge dine egne farger og gjøre plagget til ditt eget. Det er slow fashion som du selv lager.

Men vi er forskjellige. Noen vil ha garn og farger akkurat som det står i oppskriften, mens andre ønsker å sette et litt mer personlig preg på plagget. Noe av det «skumleste» da jeg jobbet i garnbutikk var å spørre om man ønsket å strikke Mariusgenseren i noe annet enn originalfargene, for da kunne du bli møtt med alt fra "selvfølgelig", "er det lov", til "er du gal kvinne!". Det siste sagt med utropstegn, for det var sjelden ment som et spørsmål. ⁠

Som frittstående designer står jeg fritt til å velge kvaliteter. Jeg velger som regel norsk ull, og fra leverandører som har relativt stabile fargekart. Men det hender at farger forsvinner fra fargekartene, noe ganger raskere enn andre. Enkelte garnprodusenter kan skifte ut så mye som 20-30 farger i løpet av et år. ⁠Det er en kjempefrustrasjon for både designere og garnbutikker. Jeg har stått med oppskriftshefter fra enkelte garnprodusenter, som er knapt et år gamle, uten å kunne tilby fargene, fordi de er utgått.

Selv om jeg velger garnprodusenter med relativt stabile fargekart så har jeg mer enn en gang stått i en situasjon at en farge går ut relativt kort tid etter at jeg utgir et nytt design. Da jeg skulle utgi min første bok sto vi i en situasjon at to av designene var strikket opp i utgående farger. Det ene droppet jeg, og det andre rakk vi å strikke opp i en ny farge.

Så hender det også at en produsent rett og slett gir seg. - Og sånn er det. Det betyr at det finnes prototyper i enhver designers, og garnprodusents, katalog som det ikke lenger er mulig å strikke opp i originalfargene. Husk da at designet er ment som et utgangspunkt for at du selv kan velge det du liker best. Kanskje finnes det et enda finere alternativ der ute?⁠

Hvem kan hjelpe med alternativ

Ganrbutikkene, garnbutikkene, garnbutikkene! Det er en av flere grunner for at de lokale og fysiske garnbutikkene er så viktige. Bruk dem om du har dem i nærheten. De ansatte i garnbutikkene er en super ressurs på å finne gode alternativ. Et annet hjelpemiddel er Google er for å lete etter f.eks. håndfarget garn. Det kan godt hende du finner hjelp i Facebookgrupper, eller så er jakt etter garnskatter en ypperlig grunn for hvorfor man bør unne seg et besøk på en strikkefestival i ny og ne.

Kommentarer


Ved å skrive inn e-postadressen din ovenfor og klikke på «Send meg nyhetsbrev» samtykker du til å motta uregelmessige oppdateringer fra meg på e-post. Du kan når som helst melde deg av.

Nyhetsbrev

Nettbutikken er helautomatisk, og drevet som et personlig hobbyprosjekt.  Tusen takk for at du stikker innom!

bottom of page