top of page

Hei, kan ikke du bare strikke...?

Forfatterens bilde: Helle SiggerudHelle Siggerud

Oppdatert: 10. mars

Mange som strikker har fått dette litt lettvinte spørsmålet, "Kan ikke du bare strikke?" . "Du som likevel sitter og strikker, kan ikke du mens du likevel holder på bare lage .... "


Dette, og om jeg strikker for salg er spørsmål som dukker opp med jevne mellomrom. Og nå har det kommet såpass mange forespørsler i det siste, om jeg strikker for salg, at jeg kjente på litt trang for å blåse litt ut!


Spørsmålet opplever jeg sjelden som et kompliment!

Jeg vet aldri helt hvordan jeg skal reagere. Spørsmålet opplever jeg nemlig sjelden som et kompliment. For alle som strikker vet at det aldri er "bare". Dessuten følger det dessverre sjelden et tilbud om en fair kompensasjon med forespørselen. Jeg vet ikke hvor mange ganger den som spør forventer at du nesten skal jobbe gratis, (herlighet du liker jo å strikke, - gjør du ikke?), men virker tilsvarende overrasket over at materialene koster penger de også. Jeg lurer av og til på om de selv blir trukket i lønn dersom de har en hyggelig dag på jobben?


Om du lurer, svaret er alltid NEI!

Jeg strikker ALDRI på bestilling. For meg må strikking være lystbetont og kos. Jeg må arbeide med noe jeg liker, farger jeg synes er fine - og kunne legge det vekk uten dårlig samvittighet dersom noe virker mer spennende. Jeg designer, strikker og lager nye ting for min egen skyld. Visst kan det ligge terapi i å strikke, men jeg strikker ikke bare for å strikke, men for å skape noe nytt i mitt eget tempo. Terapi er ikke å strikke med tidsfrister, eller noe du ikke har lyst til å strikke.


De gangene jeg strikker til andre, så er det til - ikke for. Da er det en gave som jeg gir på eget initiativ. Ev. så er det til noen av dem jeg har aller nærest og kjærest. (Kan også leses som, gift med eller moren til).


Men også fordi jeg anser fritiden min som for verdifull til at jeg er villig til å bruke den på noen som ikke verdsetter tiden min, eller på noe som ikke gir meg glede. For ved å strikke for salg mister strikkingen sin rekreasjon og kos. Strikking blir da synonymt med stress, mas og forventninger. Da bruker jeg heller tiden min på noe annet. Listen over hva jeg heller gjør, enn å bruke fritiden min på noe som ikke gir meg glede, er veldig, veldig lang!

Dame som strikker med hund på fangewt
Strikking er for meg kos , terapi og en måte hvor jeg kan få litt utløp for kreativiteten min. Er det noe jeg ikke ønsker at den skal endres til så er det stress, mas og forventninger.

Så er det kompensasjonen. Hva er din fritid verdt?


Noen synes det er kjekt å strikke på bestilling fordi det finansierer hobbyen som er å strikke for å strikke. Ære være dem for det. Men ikke ta det for gitt.


For helt ærlig, ville du spurt en fremmed om hen ville malt huset ditt for 10 kr timen? Eller ville du selv ha gitt bort 40 - 80 timer av din fritid til en fremmed uten en fair kompensasjon?

Jeg har forståelse for at de som ikke strikker selv ikke alltid forstår hva de egentlig spør eller ber om. Men, jeg lurer, ville de samme ha spurt om, "Kan ikke du "bare" ...

  • male huset mitt? (jeg betaler selvsagt for malingen)

  • lage en ny nettside for meg? (du sitter jo likevel ved pc-en. Vil du ha kaffe?)

  • skifte bremser på bilen min (får du rabatt på delene)

  • sette opp et gjerde rundt tomten min (jeg betaler for materialene)

  • ta det årlige moms-oppgjøret for firmaet mitt ... (jeg spanderer lunsj)


Eller er det bare det at man anser at tiden brukt på håndverk ikke er så mye verdt?

Jeg oppfatter derfor sjelden spørsmålet som et kompliment.

Så før du spør noen om å strikke noe til deg, gjør deg opp en mening om hva du tenker den andres tid er verdt. Det du kan være helt sikker på er at den andre ikke får kompensert tiden sin ved et strikke-oppdrag, så vær grei, vær raus og takknemlig over at en fremmed er villig til å gjøre noe hyggelig for deg. Om det er mor eller bestemor som strikker til deg, så gjør de det av kjærlighet. Det en fin gest å vise at du setter pris på at de bruker mye av sin tid på å lage noe til bare deg. For tro meg, det ligger mye kjærlighet i en slik gave.


Men er du så heldig at noen vil strikke noe til deg, eller gir deg en strikket gave så håper jeg du virkelig setter pris på det. Det er ingen gaver jeg selv setter mer pris på enn de hjemmestrikkede - fordi jeg vet hva som ligger bak. ❤️🧶❤️


Comments


bottom of page